Program rządowy Otwarte Strefy Aktywności 2019

Program rządowy Otwarte Strefy Aktywności 2019

Startuje rządowy Program Otwartych Stref Aktywności 2019. Celem Programu jest rozwój małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze integracyjnym.

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na siłownię plenerową, strefę relaksu oraz place zabaw w wysokości od 50% do 70% wydatków kwalifikowanych. Wkrótce mija czas składania wniosków inwestycyjnych o dofinansowanie. Wniosek należy złożyć od 11 lutego 2019 do 1 marca 2019.

Szczegółowe informacje: Program Otwarte Strefy Aktywności (OSA) EDYCJA 2019 oraz  Wzór umowy o dofinansowanie OSA 2019 dostępne na stronie internetowej:

Program Otwarte Strefy Aktywności

O Programie

Ministerstwo Sportu i Turystyki zachęca przedstawicieli samorządów do udziału w Programie Otwartych Stref Aktywności (OSA). Jest to najnowszy projekt resortu, skoncentrowany na rozwoju małej infrastruktury w Polsce. Sprawdźcie, kto może z niego skorzystać i dlaczego warto do niego dołączyć.

Na czym polegają OSA?

Pod pojęciem Otwratych Stref Aktywności rozumiemy ogólnodostępne miejsca przeznaczone do sportu oraz rekreacji. Składają się na nie siłownie plenerowe, place zabaw dla dzieci z wyposażeniem sprawnościowym, strefy relaksu i gier, a także zagospodarowanie zieleni. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki w całym kraju powstać ma nawet 3 000 tego typu obiektów w całym kraju. Już teraz gorąco zachęcamy przedstawicieli gmin i urzędów do udziału w tym wyjątkowo korzystnym programie!

Dla kogo Program OSA?

O dofinansowanie ubiegać się mogą jednostki samorządu terytorialnego, a także podmioty posiadające osobowość prawną, takie jak stowarzyszenia, fundacje, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe. W ramach jednego wniosku jedna gmina może ubiegać się o dofinansowanie dla wielu stref!

Ile można zyskać?

Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi do 50% wydatków kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 50 tys. złotych bądź też do 70% wydatków kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 70 tys. złotych dla gmin mniej zamożnych.

Dlaczego warto?

Siłownie plenerowe oraz sprawnościowe place zabaw dla dzieci są zaprojektowane tak, aby umożliwiały korzystanie osobom z różnych grup wiekowych. Nasze strefy aktywności mają przyciągać całe rodziny. Muszą więc być wyposażone w rozwiązania dostępne zarówno dla najmłodszych, jak i dla seniorów. Są to strefy aktywnego wypoczynku, dlatego obok sprzętów do ćwiczeń pojawiają się tutaj także strefy gier i relaksu, a także elementy małej infrastruktury w postaci ławeczek, śmietników czy stojaków na rowery.

Nowoczesne wyposażenie w najwyższej jakości sprzęty sprawia, że nasze strefy aktywności staną się dla państwa jednym z ulubionych miejsc rekreacji. Pomagamy dbać o tężyznę fizyczną osobom w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania – zupełnie za darmo, bez karnetów, bezpośrednio na waszych osiedlach.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w programie zarówno gminy i urzędy, jak również inne podmioty o osobowości prawnej. Wspólnie stworzymy coś ciekawego dla wspólnego dobra!

Co wchodzi w skład Otwartych Stref Aktywności?

Mają to być obiekty otwarte dla każdego strefy aktywności fizycznej i rekreacji, składające się z zewnętrznych siłowni plenerowych, strefy gier, wypoczynku oraz w wersji rozszerzonej zręcznościowych placów zabaw. Możliwe są dwa warianty. Wariant pierwszy, podstawowy koszt do 50 tysięcy złotych i drugi wariant rozszerzony koszt do 100 tysięcy złotych.

Wariant podstawowy: dofinansowanie do 50% wydatków kwalifikowanych ale nie więcej niż 25 tysięcy złotych … lub do 70% wydatków kwalifikowanych ale nie więcej niż 35 tysięcy złotych (dla gmin o wskaźniku G nie przekraczającym 40% wskaźnika Gg). W skład takiej Otwartej Strefy Aktywności ma wchodzić plenerowa siłownia zewnętrzna (minimum 6 urządzeń) oraz strefa relaksu składająca się z minimum 4 ławek oraz plenerowych urządzeń do gier, np. stół do tenisa, stół do szachów/warcabów, zagospodarowanie zieleni.

Wariant rozszerzony: dofinansowanie do 50% wydatków kwalifikowanych ale nie więcej niż 50 tysięcy złotych … lub do 70% wydatków kwalifikowanych ale nie więcej niż 70 tysięcy złotych (dla gmin o wskaźniku G nie przekraczającym 40% wskaźnika Gg). W skład takiej rozszerzonej Otwartej Strefy Aktywności oprócz w/w zewnętrznej siłowni plenerowej i strefy relaksu powinien wchodzić plac zabaw o charakterze sprawnościowym (wymagane minimum 3 urządzenia dla dzieci o charakterze sprawnościowym) oraz posiadać ogrodzenie (wymagane minimum to ogrodzenie placu zabaw dla dzieci).

Jakie można uzyskać dofinansowanie do projektu Otwartych Stref Aktywności?

Ministerstwo przewiduje w ciągu 2 lat trwania projektu przeznaczyć na ten cel 100 milionów złotych za które może powstać nawet 3000 tego typu Otwartych Stref Aktywności. Każdy beneficjent będzie mógł uzyskać dofinansowanie w wysokości od 50 do 70% kosztów całości inwestycji. Jeżeli będzie duże zainteresowanie programem Otwartych Stref Aktywności ze strony gmin to środki przeznaczone na ten program mogą być nawet większe.

Czy ubieganie się o środki z OSA będzie trudne i skomplikowane?

Przewiduje się bardzo uproszczoną formułę starania się o środki z takiego programu.

Podsumowując: celem programu jest stworzenie wielofunkcyjnych, uniwersalnych stref rekreacji i sportu, aktywujących do fizycznego wysiłku mieszkańców, starszych i młodszych oraz integrujących lokalne społeczności.

Integracyjne siłownie zewnętrzne

Ministerstwo Sportu i Turystyki w Programie OSA zaleca „aby instalowane urządzenia sportowe były dostępne dla osób niepełnosprawnych”.

Proponujemy Państwu wybór najnowszych, innowacyjnych rozwiązań siłowni plenerowych Urządzenia Integracyjne 2w1.

Siłownie integracyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać zarówno osoby pełnosprawne jak i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Innowacyjność!

Dzięki zastosowaniu składanego siedziska integracyjne siłownie zewnętrzne pozwolą na zintegrowanie społeczeństwa, zmniejszenie kosztów siłowni plenerowych oraz zniwelują potrzebę stawiania osobnego placu do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych.

Siłownie Integracyjne świetnie wpisują się w założenia Otwartych Stref Aktywności.


Zobacz również

Porady28.05.2021
Siłownie na powietrzu w każdej wsi
Porady27.01.2021
Dlaczego warto ćwiczyć na siłowniach zewnętrznych?
Porady17.12.2020
Zalety siłowni zewnętrznych
Porady12.08.2020
Dlaczego warto mieć siłownię zewnętrzną we własnym ogrodzie?

Zaprojektuj z nami idealną siłownie zewnętrzną

Nasi specjaliści chętnie pomogą w doborze elementów, doradzą jak optymalnie wykorzystać przestrzeń oraz dopasować urządzenia do budżetu realizacji.

Skontaktuj się